Melyik a helyes naptár?
1Mózes 1:14 (A Teremtés Könyve, az Ortodox Biblia szerint). És monda Isten: Legyenek fények az égboltozaton, hogy megvilágosítsák a földet, és elválasszák a nappalt az éjszakától; és legyenek jelek, évszakok, napok és éveknek,
15. És legyenek világosságok az ég mennyezetén, hogy világítsanak a földön. És így volt.
16. Isten megalkotta a két nagy fényt: a nagyobbat, hogy uralkodjon a nappalon, és a kisebbet, hogy uralkodjon az éjszakán; és a csillagokat.
17. És helyezte őket Isten az ég mennyezetére, hogy világítsanak a földre,
18. Uralkodni a nappal és az éjszaka felett, és elválasztani a világosságot a sötétségtől. És Isten látta, hogy ez jó.
19. És lőn este és lőn reggel, negyedik nap.
A Biblia első fejezete megemlíti az éjszaka és a nappal, a hét, az égi jelek, az évszakok, az év (365 nap, 5 óra és 48 perc) és az évek (az évek heteire és a jubileumokra csoportosítva) teremtését. Az első év első naptári napja szerdára, a hét negyedik napjára esett. A Nap mutatja az év ciklusát és évszakait (4), a két napéjegyenlőségen és a két napfordulón keresztül. Az égi jelek azt mutatják, hogy egy évnek hány periódusa van (12), az egyes hónapoknak megfelelően, az égen lévő hold pedig azt, hogy a nap ezeken a jeleken keresztül hány napot utazik, vagyis az év hónapjainak számszerű összetételét. Az év hónapjainak gyakorisága körülbelül 29 nap és 12 óra. Tehát a lehetőség az volt, hogy egy hónap 29 vagy 30 napos legyen. A 29 napos opció 348 napos évet hozott volna létre, 12 hónapra csoportosítva, négy évszakkal. A 30 napos opció 360 napos évet hoz létre. Vagy volt egy alternatív lehetőség 30 és 31 napos hónapokkal, összesen 366 nappal, egy plusz nappal. Volt olyan változat is, amelyben a hónapok váltakozása 30, 30, 31 között volt, így minden évszak 91 napos volt, egy nappal kevesebbel (364 nap).
Mi a legjobb megoldás ezek közül a lehetőségek közül? Nyilvánvaló, hogy bármelyiket veszük, naptári beállítást igényel. Pontosan ezért hozták létre a hétéves hetet, jelezve, hogy hétévente szükség volt egy plusz hétre, ezt is jelzi a szombatév.
E naptár szerint „a hónap egy bizonyos napja minden évben a hét ugyanazon napjára esik; például újév napja mindig szerdára esik. Egyes teológusok az utolsó vacsora datálási problémájának megoldásaként azt javasolták, hogy Jézus e naptár szerint ünnepelje a húsvétot, azaz kedd este”.
BIBLIOGRÁFIA
A. Jaubert, Az utolsó vacsora dátuma, 1963.
Forrás Biblia szótár
Mi volt a Nap helyzete 1. Anno Mundi-ban (a világ éve), Niszán 1-jén? Nyilvánvalóan a tavaszi napéjegyenlőségi helyzet. Mi volt a Hold helyzete 1. Anno Mundi-ban (a világ éve), Niszán 1-jén? Újhold volt. De hogy a következő évben újhold legyen, ez nem lehetséges a havi 12 órás kihagyás miatt, mivel az újhold minden 29 nap és 12 óra után következik be. Így egy évben 144 hiányzó óra lesz, vagyis 6 nappal kevesebb, a holdévben, plusz ehhez a 6 naphoz még hozzá kell adni 5 napot, a napévben. Ezért abszurd az újévet az újhold fázisával számolni. A zavart az újhold ünnepe okozza, amelynek valószínűleg semmi köze nem volt az év hónapjainak dátumához, de olyan ünnepségek voltak, amelyek nem kapcsolódnak a naptárhoz.
Hogyan lehetséges, hogy a Nisan 14, 2024-ben március 24-én volt, vasárnap, idén (2025-ben) április 12-én, szombaton, jövőre pedig 2026-ban, csütörtökön, április 2-án lesz? Igazán?
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése